Home ] Up ]

14.10.2001.

Suzuka

Suzuka, Japan - 17. utrka sezone

Posljednja ovosezonska utrka potvrdila je primat Michaela Schumachera, dok je David Coulthard obranio drugu poziciju u ukupnom poretku.

Jean Alesi i Mika Hakkinen su se oprostili od utrka Formule 1; iduće sezone dolazi Renault, Toyota ... moglo bi biti zanimljivo!

OPŠIRNIJE

30.09.2001.

US zastava na bolidu

Indianapolis, USA - 16. utrka sezone

Dvjestota Grand Prix utrka Jeana Alesija, druga ovosezonska pobjeda Mike Hakkinena koji najavljuje povlačenje iz svijeta Formule 1 (s otvorenom opcijom povratka za sezonu - dvije), sjećanje na žrtve terorističkog napada i priprema za rat (America Strikes Back na CNN-u) glavne su značajke pretposljednje utrke sezone 2001.

OPŠIRNIJE

16.09.2001.

Crno obojan nos Ferrarijevih bolida

Monza, Italija - 15. utrka sezone

U ozračju terorističkog napada na SAD vožena je 15. utrka sezone. Maiden victory ostvario je Juan Pablo Montoya za Williams, dok je Rubens Barrichello bio drugi - nezgoda prilikom dolijevanja goriva možda ga je stajala pobjede.

Vidjeli smo dva nova vozača: Tomas Enge (Prost) koji je zamijenio ozlijeđenog Burtija i Alex Yoong (Minardi) koji je u momčad donio financijsku injekciju malezijskog sponzora; time je Tarso Marques ostao bez posla..

OPŠIRNIJE

02.09.2001.

Michael Schumacher

Spa Francorchamps, Belgija - 14. utrka sezone

Novi udes Luciana Burtija obilježio je utrku u Spa. Prošao je s relativno lakim ozljedama ... Alex Zanardi nije bio te sreće - na trkalištu u Njemačkoj doživio je udes i ostao bez obje noge.

Michael Schumacher postao je novi rekorder u F1 - pobijedio u 52 Grand Prix utrke i time prestigao Alaina Prosta.

OPŠIRNIJE

19.08.2001.

Budapest, Mađarska - 13. utrka sezone

Michael Schumacher je pobijedio u uglavnom dosadnoj utrci na sporom Hungaroringu. Ostvarivši svoju 51. pobjedu i time se izjednačivši s Alainom Prostom, osvojio je 4 utrke prije kraja sezone 4. naslov svjetskog prvaka, a Ferrari naslov u momčadskom natjecanju.

OPŠIRNIJE

16.08.2001.

Alesi i Frentzen

Heinz-Harald Frentzen i Jean Alesi zamijenili momčadi

Nezadovoljan vožnjom Ricarda Zonte na VN Njemačke, Eddie Jordan je u momčad "dovukao" Jeana Alesija iz Prosta. Otpušteni Frentzen je, pak, sjeo za upravljač Alesijevog bolida te će nastaviti borbu za bodove, ali pod zastavom svoje nove momčadi.

29.07.2001.

Luciano Burti u sudaru s Michaelom Schumacherom

Hockenheim, Njemačka - 12. utrka sezone

Eddie Jordan je otpustio Heinz-Haralda Frentzena iz svoje momčadi nezadovoljan njegovim, u prvom redu, odnosom prema timu i izjavama u javnosti, a potom i doprinosu u ovogodišnjem prvenstvu Formule 1.

Sama utrka je pak donijela "pokolj" većine favorita; start je obilježio sudar Luciana Burtija i Michaela Schumachera koji je, na sreću, prošao bez ozljeđenih.

OPŠIRNIJE

15.07.2001.

Mika Hakkinen

Silverstone, Velika Britanija - 11. utrka sezone

Nakon gotovo godinu dana, Mika Hakkinen, dvostruki svjetski prvak, pobijedio je u Grand Prix utrci. David Coulthard, njegov momčadski kolega, nije završio utrku i još se više udaljio od borbe za naslov svjetskog prvaka koji je sve bliži, po četvrti put, Michaelu Schumacheru.

OPŠIRNIJE

01.07.2001.

Nick Heidfeld i Kimi Raikkonen, Sauber

Magny-Cours, Francuska - 10. utrka sezone

Velik dan za Ferrari i obitelj Schumacher - stariji je brat, Michael, ostvario svoju 50. Grand Prix pobjedu čime se približio velikom Alainu Prostu na samo jednu pobjedu zaostatka, te ujedno petom ovosezonskom pobjedom učvrstio vodstvo u ukupnome poretku. Ralf je zauzeo drugo mjesto.
Mika Hakkinen ne samo da nije uspio osvojiti bodove - nije krenuo ni u krug zagrijavanja ...

OPŠIRNIJE

24.06.2001.

Michael Schumacher - Press konferencija

Nürburgring, Njemačka, VN Europe - 9. utrka sezone

Utrka o kojoj se nema što reći i treba je što prije zaboraviti ... dosadna, bez ikakvih uzbuđenja (a i ona koja su se nazirala upropastila je stop & go kazna za Ralfa Schumachera).

OPŠIRNIJE

10.06.2001.

Pobjednički podij

Montreal, Canada - 8. utrka sezone

Mika Hakkinen je konačno uspio stići do pobjedničkog postolja zauzevši treće mjesto na Velikoj nagradi Kanade. Braća Schumacher bila su nedostižna, osobito Ralf u pobjedničkoj kombinaciji Williams - BMW.

Novi incident desio se ovaj put između Jacquesa Villeneuvea i Juana Pabla Montoye; smetali su jedan drugome na kvalifikacijama, da bi u rječkanju nakon kvalifikacija Montoya Villeneuveu rekao nešto u stilu: "Ti si ove sezone već ubio jednog čovjeka; što još hoćeš?!?" (misleći na nesreću u Melbourneu).

OPŠIRNIJE

27.05.2001.

Enrique Bernoldi, Arrows
Enrique Bernoldi
Arrows

Monte Carlo, Monaco - 7. utrka sezone

Napad čelnog čovjeka McLarena, Ronna Dennisa na Arrowsovog vozača Enriquea Bernoldija i prijetnja da mu "karijera u F1 neće dugo potrajati ako nastavi smetati njegove vozače na stazi" bacio je sjenu na posljednju današnju uličnu utrku Formule 1. Naime, Coulthard nikako nije uspijevao prestići Bernoldija na stazi (uspjelo mu je to tek kroz boksove). Tom Walkinshaw, šef Arrowsa, pak odgovara da bi McLarenovcima bilo bolje da prvo pometu pred svojim vratima (misleći tu na tri uzastopne utrke u kojima su njegovi vozači imali problema sa startom).

OPŠIRNIJE

13.05.2001.

David Coulthard

Spielberg, Austrija - 6. utrka sezone

Čak četiri bolida nisu ni krenula nakon što su se ugasila crvena svjetla semafora označivši start utrke - jedan od njih bio je i Mika Hakkinen kojem ova sezona definitivno neće ostati u lijepom sjećanju. Williamsovi vozači dobro su krenuli, a katastrofalno završili (uz Montoyino "kopiranje" stila vožnje M. Schumachera u negativnom smislu - pokušao je izgurati sa staze upravo Schumachera).
Coulthard je nadmudrio Ferrarijeve vozače i ostvario svoju 11. Grand Prix pobjedu, približivši se Schumacheru na samo 4 boda (bila bi to 2 boda da Barrichello nije morao propustiti momčadskog kolegu).

OPŠIRNIJE

11.05.2001.

Minardi

Minardi

U novom broju britanskog časopisa F1 Racing održan je izbor za najsporijeg vozača u F1. Kandidati su bili Tarso Marques (Minardi) i Gaston Mazzacane (Prost). Naslov je osvojio Mazzacane i dokazao da Minardi nije u svemu najsporiji.
Isti časopis piše da Benetton (momčad koja je osvojila naslov svjetskog prvaka 1994. i 1995. godine) ide jednako brzo kao i Minardi s diesel motorom (dakle, Minardi benzinac je brži biggrin.gif (152 bytes)).

29.04.2001.

David Coulthard vozi Miku Hakkinena
Vozači McLarena

Barcelona, Španjolska - 5. utrka sezone

U biti, prilično dosadna prezentacija mogućnosti čuda tehnike što se trkaćih automobila tiče ... ponovno uvođenje traction controla (nakon što je 1994. ukinut) novost je s tehničke strane, te odustajanje vodećeg u utrci, Mike Hakkinena, u posljednjem krugu bile bi jedine zanimljive stvari.

OPŠIRNIJE

15.04.2001.

Frank Williams

Imola, San Marino - 4. utrka sezone

Nakon 22 utrke u kojima su pobjeđivali vozači Ferrarija ili McLarena , monotoniju je prekinuo Ralf Schumacher vozeći za Williams BMW ostvarivši ujedno svoju prvu Grand Prix pobjedu.

OPŠIRNIJE

01.04.2001.

Jean Alesi - Prost

Interlagos, Sao Paolo, Brazil - 3. utrka sezone

Neobjašnjiva nalijetanja na pritajene favorite i njihovo odustajanje od daljnjeg natjecanja pružili su priliku pravim favoritima.

OPŠIRNIJE

27.03.2001.

Vozači u sezoni 2001.

Momčadi i vozači u sezoni 2001.

11 momčadi, 22 vozača, 1 ukupni pobjednik ...

OPŠIRNIJE

18.03.2001.

Jos Verstappen - Arrows

Sepang, Kuala Lumpur, Malaysia - 2. utrka sezone

Kaos prouzrokovan monsunskim pljuskom istaknuo je Ferrarijeve vozače i bolide kao najspremnije za izazove koje pružaju utrke F1. Pobjednik, kao i u prvoj utrci, Michael Schumacher za Ferrari.